Robienie noworocznych planów i postanowień to tradycja większości ludzi. Dotrzymywanie tych postanowień nie jest już jednak tak mocno kultywowane. W połowie stycznia jest nawet data, która według wyliczeń, jest momentem, w którym większość rezygnuje z planów na dany rok. Jak przetrwać styczeń i kontynuować realizację planu?

stres

Działaj z wyprzedzeniem

Przede wszystkim, zawsze planuj ewaluację i czas na modyfikację planu. Plany mają to do siebie, że zdarza im się „wziąć w łeb”. Może się nam oczywiście wydawać, że w naszym przypadku to nie nastąpi, ale warto zastanowić się jak to było z naszymi planami w przeszłości i jeżeli choć raz planu w przeszłości nie udało się nam zrealizować, warto umieścić w kolejnym planie etap ewaluacji i reorganizacji.

Reaguj na bieżąco

Jeżeli widzisz że nie udaje Ci się realizować planu, reaguj od razu. W Twoim planie były pewnie rozpiski na dany tydzień czy dzień, już po tym okresie możesz więc wnosić poprawki do planu, tak aby całość się powiodła.

Reaguj adekwatnie

Po miesiącu realizacji planu zrób sobie generalną ocenę efektywności – co Ci się udało, co się nie udało. Po miesiącu jesteś już w stanie określić na ile realne były Twoje plany całoroczne i na podstawie ewaluacji tego miesiąca (bez obwiniania się) przeorganizuj resztę planu na kolejne 11 miesięcy.

Pogódź się ze sobą i działaj dalej

To bardzo ważne. Nie obwiniaj się za bardzo za to czego się nie udało. Pogódź się z tym, że tak wyszło i pomimo tego działaj dalej. Wiele się przecież udało. Pomyśl sobie jak to będzie jak za 12 miesięcy uda się przynajmniej 10 razy więcej niż udało się teraz. To będzie duży sukces.

sukces

Powodzenia.