Sukces w karierze można osiągać różnymi sposobami. Jednym z tych sposobów jest udział w konkursach organizowanych przez różne firmy i organizacje. Przykładem takiego konkursu jest aktualny (zgłoszenia do 20.12) konkurs ogłoszony przez NASA: SPACE POOP CHALLENGE (https://www.nasa.gov/feature/space-poop-challenge/).
tmp_astronaut-1505150_19201902482013

Generalnie nie jestem zwolennikiem traktowania konkursów jako specjalnie istotnego elementu mogącego przynieść sukces w karierze, niemniej jednak czasami warto zerknąć na taki czy inny konkurs i jeżeli uznamy, że możemy odnieść w nim sukces, spróbować swoich sił.

Dlaczego konkursy nie są idealne?
Przede wszystkim dlatego, że przy udziale w konkursie często musimy wykonać całkiem sporą pracę nad danym projektem i nie mamy zagwarantowanego wynagrodzenia za nasze działanie (a to trwa czasami kilka a czasami kilkadziesiąt godzin). Niejako wykonujemy więc pracę za darmo jeżeli nie uda się nam wygrać danego konkursu.

Dlaczego jednak czasami warto brać udział w konkursach?
Niektóre konkursy nie wymagają aż tak dużego nakładu pracy, a możemy dzięki nim wygrać coś ciekawego, pokazać się danej firmie i ogólnie całemu światu.
Nawet jeśli nie wygramy konkursu możemy sobie wpisać w portfolio udział w tym konkursie i przedstawić swój projekt zgłoszony do konkursu. Może nie był on zwycięski, ale jeżeli jest dobry, to może przyczynić się do tego, że jakiś klient dzięki niemu zdecyduje się skorzystać z naszych usług.
Czasami, cała branża funkcjonuje w ten sposób, że bierze udział w konkursach, więc nie mamy innego wyjścia (np. wygranie konkursu na przebudowę budynku użyteczności publicznej, przeprowadzenie analizy, szkolenia, etc.)
A czasami, udział w konkursie może też być odskocznią od normalnych działań na ścieżce kariery.

Warto więc zastanowić się nad tym czy brać czy nie brać udziału w konkursach. No i jeżeli ktoś zdecyduje się na udział w tychże, i szuka inspiracji, to jeszcze przez tydzień można się spróbować z problemem, z którym boryka się NASA, czyli faktem, że ich astronauci przez prawie dzień (lub w przyszłości nawet kilka przy podróżach na Marsa) zmuszeni są do noszenia pieluch. Tak przyziemne problemy w tak kosmicznym przedsięwzięciu jak dotarcie na Marsa są na tyle nieprzyjemne dla NASA, że zdecydowała się ona na ogłoszenie konkursu, w którym Twoim zadaniem jest wybrnięcie z tej nieciekawej sytuacji.

Jeżeli macie chwilę i chcecie się spróbować z tym problemem, powodzenia 🙂
https://www.nasa.gov/feature/space-poop-challenge/

A jeżeli chcielibyście się spróbować z opracowaniem nowego interfejsu graficznego GUI dla NASA to zerknijcie albo na ich stronę, albo na stronkę: www.topcoder.com/challenge-details/30055736. Na tej stronce znajdziecie też wiele innych konkursów związanych z designem, data science i tym podobnymi zagadnieniami.

Powodzenia! Być może to dzięki Wam astronauci będą mogli czuć się komfortowo w swoich podróżach do miejsc, where no one has gone before ;))