Klasyczna tablica korkowa kojarzona jest przede wszystkim z wnętrzem biura, lub szkoły, gdzie pełni bardziej funkcjonalną, niż estetyczną rolę. Jednak możemy ją również z powodzeniem wykorzystać do przyozdobienia ścian w naszym domu, i to nie tylko w dziecięcym pokoju. Oto garść praktycznych porad jak to zrobić. 

Tablica korkowa jako pole dla wyobraźni

 

Podczas gdy tablice magnetyczne, czy kredowe ciężko sobie wyobrazić na ścianach domu (no chyba, że nasz dom to równocześnie nasze biuro), tablice korkowe posiadają duży potencjał estetyczny. Przede wszystkim nie należy się ograniczać tylko do pozostawiania na tablicy wiadomości dla domowników, harmonogramów, czy notatek, a przynajmniej nie w ich zwyczajnej formie. Tablica korkowa może stać się niezwykle szerokim polem dla wyobraźni (dosłownie i w przenośni), które ze zwykłych, powszednich rzeczy, jak te wymienione powyżej, uczyni coś niezwykłego, niecodziennego, co będzie cieszyć oko domowników, a nie podkreślać jedynie rutynę dnia codziennego. Pomysłów, jak to zrobić jest naprawdę wiele.

Pasujący element

 

Przede wszystkim tło. Nie musimy ograniczać się do charakterystycznej faktury i korkowego koloru, która może niekoniecznie pasować do koloru ścian, czy ogólnego stylu pomieszczenia w jakim będzie wisieć. Jeśli nie uda nam się kupić tablicy korkowej już z nadrukowanym, innym tłem, zawsze możemy ją pomalować lub też okleić kolorowym materiałem, który nie będzie nam utrudniał przyczepiania do niej różnych elementów. Taka tablica prezentuje się zupełnie inaczej, niż jej klasyczny wariant – mniej kojarzy się ze szkolnymi, czy biurowymi korytarzami, a także może stać się ciekawym elementem wystroju.

Papierowy Facebook

 

Druga kwestia to rzeczy, które przyczepimy do tablicy. Większość tablic korkowych w domach przypomina różnokolorowy miszmasz, co oczywiście również ma swój niezaprzeczalny urok, ale my jesteśmy raczej zwolennikami pewnego uporządkowania, a przynajmniej konceptualnego podejścia do tablicy, tak by jej wygląd odpowiadał reszcie pokoju, czy domu. Jeśli aranżujemy tablicę w pokoju nastolatka to może stać się ona planszą z gry (np. z nieśmiertelnego Pac-Mana), natomiast jeśli zawieszamy tablicę w pokoju pary to może ona stać się naściennym albumem ze zdjęciami, który przywoła przyjemne wspomnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie by za pomocą kolorowych karteczek komentować takie zdjęcia, czy zostawiać sobie wiadomości nawiązujące do nich. Coś jakby najbardziej osobisty, papierowy facebook.

Dzieło sztuki

 

A co gdyby na tablicy korkowej w ogóle nie umieszczać zdjęć i innych standardowych przedmiotów? Dzięki kolorowym taśmom, czy różnego rodzaju doklejanym, albo przyczepianym elementom możemy uczynić z niej prawdziwe dzieło sztuki pod postacią kolorowego kolażu, który będzie wyglądał nie gorzej od tego wykonanego na płótnie.

– – –

Jak więc widzimy potencjał tkwiący w tablicach korkowych jest zdecydowanie większy, niż w klasycznych tablicach magnetycznych, czy kredowych, które – być może za wyjątkiem ceramicznych – ciężko wkomponować w wystrój nowoczesnego wnętrza. Tablica korkowa natomiast znajdzie w nim bardzo wiele zastosowań, które ogranicza tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.