Rozwój kariery wymaga odwagi, czasami mniejszej, czasami większej, ale zawsze – odwagi. Co zrobić, aby się odważyć? Kiedy to jeszcze odwaga, a kiedy już szaleństwo i nierozwaga? O tym dwa słowa w niniejszym poście.

Niektóre prace wymagają odwagi na co dzień. Są to zarówno prace takie jak praca policjanta, żołnierza, strażaka, chirurga, astronauty, jak również prace maklera giełdowego czy aktora. Oczywiście prace te wymagają różnego rodzaju odwagi: odwagi w sytuacji spotkania przestępcy, odwagi związanej z lotem w kosmos, odwagi związanej z ryzykowaniem gigantycznych pieniędzy czy poddania się publicznej ocenie. Tak naprawdę, to w każdej pracy potrzebujemy odwagi, aby wykonywać pewne obowiązki. W przypadku rozwoju kariery bardzo ważna jest też odwaga związana z podejmowaniem ryzyka utraty pracy, konfrontacji z szefem, etc.

Jak się odważyć

Przede wszystkim warto się przyglądnąć swoim działaniom i zastanowić czy i kiedy wykazujemy się odwagą. Nawet jeżeli nie pracujemy w zawodach wysokiego ryzyka, na pewno są w naszej pracy sytuacje, które wymagają większej odwagi (jakie?), są sytuacje, które może według nas odwagi nie wymagają, ale dla osób z zewnątrz wydają się tej odwagi wymagać (jakie?). Spiszmy sobie te sytuacje w jednym miejscu, żeby zdać sobie sprawę z tego kiedy jesteśmy odważni. Zastanówmy się, co wpływa na to, że jesteśmy w stanie wykonywać te czynności wymagające odwagi. Czy jest to kwestia panowania nad emocjami? Czy wcześniej się po prostu bardzo dobrze przygotowujemy do danego zadania? Jakie konkretne działania sprawiają, że wykazywaliśmy się odwagą do tej pory? Kiedy będziemy już to wszystko wiedzieć, możemy pomyśleć nad tym czy wiedza ta może nam się przydać w nowych sytuacjach, które budzą w nas na razie strach. Jeżeli wiemy, że przygotowanie pomaga nam w realizowaniu zadań wymagających odwagi, możemy się dobrze przygotować do nowych zadań. Jeżeli wiemy, że krótka przebieżka pomaga, że wyjście do kina, etc. – możemy właśnie to zrobić.

Odwaga a szaleństwo i nierozwaga

Warto jednak pamiętać o granicy pomiędzy odwagą a nierozwagą. Być odważnym oznacza być przygotowanym i z dużą szansą na odniesienie sukcesu, być nierozważnym…
Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej naszej kariery zawodowej warto przemyśleć czy decyzja, którą planujemy podjąć nie jest „zbyt szalona”, czy dane działanie wymaga od nas jedynie odwagi czy także niesamowitego szczęścia (jak trafienie szóstki w totka).
Warto podejmować te działania, które wymagają odwagi, a te „szalone” zostawić na później…

Powodzenia.