Prowadzenie firmy, choć jest marzeniem wielu osób, wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Jej właściciel musi prowadzić również bieżące sprawy, związane na przykład z księgowością czy zawieraniem transakcji kupna lub sprzedaży. Dlatego też, prowadząc firmę, warto skorzystać z pomocy zarówno doświadczonej księgowej, jak i dobrego prawnika.

Porady prawne dla firm

Obecnie coraz więcej kancelarii adwokackich czy radcowskich oferuje porady prawne dla firm. Pomoc prawnika może okazać się niezbędna już na etapie zakładania działalności gospodarczej, gdy zastanawiamy się, w jakiej formie ją prowadzić oraz w jaki sposób opodatkować. Prawnika może również pomóc dopełnić niezbędnych formalności, aby móc założyć firmę zgodnie z przepisami polskiego prawa. Na tym etapie wielu przedsiębiorców decyduje się nawiązać stałą współpracę z prawnikiem. Rzeczywiście, w wielu przypadkach jest to dobre rozwiązanie. Z usług firmy SMR-law korzystają zwłaszcza firmy, które planują zatrudniać pracowników bądź przeprowadzać skomplikowane transakcje, na przykład z podmiotami zagranicznymi. Zdając sobie sprawę z tego, jak skomplikowane jest polski prawo, często lepiej zdać się na pomoc specjalisty. Niemniej jednak nawet ci, którzy nie korzystają ze stałej pomocy prawnika, powinni się do niego udać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z bieżącym prowadzeniem firmy, oczywiście pod kątem prawnym. Warto znaleźć kancelarię, która specjalizuje się na przykład w prawie gospodarczym czy podatkowym, a więc w dziedzinach, które bezpośrednio dotyczą każdego przedsiębiorcę. Należy przy tym pamiętać, że opinia prawnika nigdy nie jest wiążąca, jednak może okazać się bardzo pomocna w podejmowaniu, często kluczowych, decyzji. 

Księgowy — nie tylko od podatków

Wiele firm zwykle potrzebuje pomocy księgowego, który poprowadzi wszelkie sprawy związane z rozliczeniami podatkowymi, ale również z bieżącym zarządzaniem finansami przedsiębiorstwa. Księgowi zajmują się dziś nie tylko ewidencjonowaniem faktur i innych dokumentów, ale przede wszystkim sprawnym przepływem informacji związanej z finansami firmy. Pomagają pozyskać źródło finansowania (leasing, faktoring), sporządzają raporty finansowe zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, analizują stan majątkowy przedsiębiorstwa. Dlatego też każda firma, bez względu na to, w jakiej branży i na jaką skalę działa, potrzebuje dobrego księgowego. Obecnie usługę prowadzenia księgowości oferują także wyspecjalizowane biura rachunkowe. Z ich pomocy korzysta wielu przedsiębiorców, przede wszystkim ci, którzy prowadzą niewielkie firmy. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na to, aby księgowy nie zajmował się wyłącznie ewidencjonowaniem dokumentów i składaniem deklaracji podatkowych (choć oczywiście te kwestie również są niezmiernie istotne). Powinien on zająć się kompleksową opieką nad finansami przedsiębiorstwa. Wszystko dlatego, że osoby prowadzące firmę nie zawsze posiadają dużą wiedzę z zakresu księgowości czy finansów. Nie muszą — od prowadzenia tych spraw są przecież doświadczeni specjaliści. 

Zapraszamy: www.smr-law.at/pl/kontakt