Podatek VAT jest jednym z najpopularniejszych podatków, jakie płacimy na rzecz danego państwa.

Jest to też jedna z kluczowych kwestii dla osób, które chcą tutaj założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą. Jedna, ujednolicona stawka tego podatku wynosi 21% VAT. Hiszpania posiada jednak również obniżone stawki VAT, które obowiązują w przypadku konkretnych usług czy towarów. Jeśli więc nasza firma będzie działała w jednej z branż związanych z określonymi w ustawie usługami o obniżonym opodatkowaniu- z pewnością warto wiedzieć o tym już na starcie. Pewnym ułatwieniem dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność w tym kraju jest zlecenie księgowości takiego podmiotu do specjalnego biura rachunkowego. Jednym z nich jest chociażby Gestoria Ramon Santafe S.L.P. Wówczas, nie musimy się martwić o to, czy wszystko zostanie poprawnie rozliczone, gdyż z całą pewnością tak będzie. Odwiedź stronę biura: https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/vat-sprzedaz-online/

W jakich branżach można skorzystać z obniżonej stawki podatku VAT?

Przykładem usług, które są opodatkowane na poziomie 10% zamiast ujednoliconej stawki 21% jest branża usług transportowych. Taką samą stawkę posiadają także usługi gastronomiczne oraz hotelarskie, a także usługi związane z uczestnictwem w kulturze, do czego można zaliczyć bilety wejść na wystawy, do muzeów i galerii sztuki czy na targowiska. Ostatnim przykładem 10% stawki VAT są usługi związane z opadami i ściekami.

Kolejną, obniżoną stawką VAT cechuje się opodatkowanie żywności, a także opodatkowanie gazet oraz czasopism. W przypadku tych dóbr będziemy mieli do czynienia z podatkiem VAT na poziomie 4%. Zaznajomienie się z pełną listą przedmiotów i usług, jakie są opodatkowane niżej niż jednolita stawka nie powinno nikomu sprawić problemu, aczkolwiek wymaga czasu i zaangażowania. Z tego względu wielu przedsiębiorców woli skorzystać z usług firm, które specjalizują się w kwestiach podatkowych czy księgowych. Dzięki takiej strategii przedsiębiorca może poświęcić swój czas na rozwijanie firmy albo też na jej reklamę.