Żakiety damskie sklep internetowy, butik, znani projektanci czy sieciówka – dziś wszędzie można je znaleźć. W modzie pojawiły się ponad 150 lat temu, jednak nie wiele osób wie, że na stałe do damskiej mody weszły one dopiero w latach 50. Ich propagatorkami były znane gwizdy Hollywood. Nosiły je wówczas Grace Kelly, czy Brigitte Bardot. Także żona prezydenta USA Jackie Kennedy znana była z upodobania do tego elementów garderoby.

Za twórczynię współczesnego żakietu uznawana jest Coco Chanel. Ta legendarna projektanta znana była z tego, że lubiła pożyczać ubrania od swoich mężczyzn. A było ich w życiu Coco nie mało. Nosząc męskie marynarki uznała, że byłoby to doskonałe ubranie również dla kobiet. Jednak jak przystało na znaną Francuzkę uznała, że taka marynarka dla pań powinna być bardzo kobieca. W ten sposób powstał pierwszy żakiet pudełkowy. To rodzaj marynarki bez kołnierza z okrągłym dekoltem, lamówką oraz czterema kieszeniami. Pierwsze żakiety damskie wykonane były w tweedu. Współcześnie marynarka kobieca nie różni się znacząco od męskiego garnituru, jednak nadal wiele z nich posiada podkreślające wcięcie w kobiecej tali fasony.

W latach 80 modne żakiety miały czynić sylwetkę kobiet bardziej męską, stąd były to oversizowe ubrania z poduszkami w ramionach, dzięki którym sylwetka wydawała się bardziej męska. Dziś obserwujemy powrót do tych trendów, znów są modne żakiety oversizowe noszone zarówno do sukienke, jeansów, jak i spódnic czy eleganckich spodni. Współcześnie jest to idealny strój zarówno na formalne okazje, takie jak śluby, spotkania biznesowe czy rozmowy kwalifikacyjne. Ubrane do jeansów świetnie sprawdzają się jako okrycie wierzchnie podczas zakupów, randek czy na imprezach. Żakiet ma wiele obliczyć i w zależności od tego z czym jest połączony, może być noszony na każdą okazję.

Obecnie żakiety mogą mieć bardzo różnorodne fasony. Wybierając marynarkę dla siebie warto zwrócić uwagę czy pasuje ona do naszej sylwetki. Oto mały poradnik jak dobierać żakiet do postury:

Gruszka – panie o szerokich biodrach powinny dbać o podkreślania linii ramion. Żakiet nadaje się do tego idealnie, najlepiej jeśli będzie on ze sztywnych materiałów: welur, jeans, skóra, sztywne materiały podkreślają fason żakietu i ukryją zbyt duże biodra. Panie o tym typie postury powinny natomiast unikać dużych kieszeni w okolicach bioder i pasa. Najlepiej wybrać fasony z pionowymi lub skośnymi kieszeniami.
Klepsydra – wymarzone, proporcjonalna sylwetka, która jednak zniknie pod długimi, dwurzędowymi marynarkami, dlatego panie o tym typie budowy ciała powinny sięgać po krótkie dopasowane żakiety z jednym guzikiem. Koniecznie bez kieszeni w pasie, bowiem ukryją one kobiece wcięcie w talii.
Jabłko – w tej sylwetce najważniejsze jest stworzenie wcięcia w tali oraz rozbudowanie ramion, co nadaje kobiecego wyglądu. Żakiet to takich zadań nadaje się świetnie. Najlepiej wybierać fasony z poduszkami i ze sztywnych materiałów, gdzie linia ramion jest dobrze widoczna.
Chłopięca sylwetka – tutaj sprawdzą się wszystkie rodzaje żakietów. Panie z taką budową ciała dobrze wyglądają w oversizowych marynarkach, zdobienia na wysokości biustu optycznie go powiększą.

Żakiety stały się również nieodzownym elementem ubioru biznesowego. Kobiety zakładają żakiety kiedy chcą wyglądać dobrze i elegancko. Swój własny żakiet możesz znaleźć w sklepie niren.pl