Aby odnieść sukces w karierze trzeba się na czymś dobrze znać, albo znać się średnio na wielu rzeczach (albo mieć szczęście). Pytanie jednak brzmi – co jest lepsze dla rozwoju kariery?

communication-1082656_1280

Specjalizacja
Naukowcy twierdzą, że aby zostać specjalistą w jakiejś dziedzinie potrzebujemy około 10.000 godzin zajmować się tą dziedziną. W przełożeniu na lata pracy jest to około (10000: (8h/d * 5d/t * 4t/m * 12m/r) = 10.000 : 1920 = ok. 5) pięciu lat pracy przyjmując, że w pracy zajmujemy się tylko jedną rzeczą. Ponieważ jednak praktycznie w żadnej pracy nie zajmujemy się tylko jedną rzeczą, szacuje się, że aby zostać specjalistą w danej dziedzinie trzeba przepracować w tej dziedzinie około 10 lat.

Zaletą posiadania specjalizacji jest niewątpliwie to, że specjalistów w danej dziedzinie zazwyczaj jest mało i jeżeli dobrze wybierzemy swoją specjalizację (to znaczy, specjalizacja ta jest potrzebna społecznie/biznesowo i nie zniknie za 10-40 lat, do czasu naszego przejścia na emeryturę) możemy się naprawdę dobrze ustawić na życie.

Problem może pojawić się jeżeli nasza specjalizacja w pewnym momencie przestanie być potrzebna biznesowi, bo na przykład technologie całkowicie zmienią oblicze naszej dziedziny lub biznes przeniesie się w inne miejsce świata, w którym jest taniej.

Wszechstronność
Poznanie się średnio na kilku dziedzinach może zająć od kilku do kilkudziesięciu lat (w zależności od tego w ilu dziedzinach chcemy być średniakami i co dla nas oznacza 'średnio’).

Zaletą wszechstronności jest to, że możemy wykonywać wiele różnych prac i jesteśmy mobilni, czyli prawdopodobnie zawsze będziemy mogli znaleźć pracę w okolicy.

Problemem jest jednak fakt, że ludzi z naszym poziomem umiejętności może być wielu i będziemy musieli rywalizować o tę pracę, nawet kiedy już ją będziemy posiadali.

Szczęście
Można je mieć już pierwszego dnia pracy 😉
Zaletą posiadania szczęścia jest to, że mając szczęście mamy pracę.
Problemem jest to, że czasami ciężko to szczęście zdobyć/znaleźć.

Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na to czy lepszym wyborem jest zdecydowanie się na specjalizację w danej dziedzinie lub wszechstronność i warto sobie wypisać wszystkie plusy i minusy jednej i drugiej ścieżki zanim się na nią zdecydujemy. Nie ma więc tutaj jednej odpowiedzi w stylu – zrób to, nie rób tego. Każdy przypadek jest indywidualny.

Powodzenia w odniesieniu sukcesu w karierze zarówno dla tych z Was, którzy zdecydują się specjalizować w jakiejś dziedzinie jak i tych, którzy zdecydują się na osiągnięcie wszechstronności.
No i szczęścia Wam życzę 🙂