Planując swoją ścieżkę kariery, zwłaszcza kiedy jesteśmy na początku tej ścieżki, warto pomyśleć o tym jak zmieniała się będzie praca w przyszłości.

Żyjemy obecnie w czasach kolejnej rewolucji przemysłowej, rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją. Niewątpliwie, sztuczna inteligencja potrafi już coraz więcej, tak samo jak coraz więcej potrafią wykonać roboty wyposażone w tę sztuczną inteligencję, dlatego warto brać pod uwagę zmiany związane z coraz większym udziałem maszyn w pracy.

Oczywiście, pewnie nie będzie tak, że maszyny całkowicie zastąpią ludzi w przeciągu najbliższych 50 lat, tak samo jak nie zastąpiły tych ludzi przy poprzedniej rewolucji technologicznej, tak samo jak internet nie sprawił, że wszyscy ludzie stracili pracę. Jednak obecność maszyn, internetu i sztucznej inteligencji będzie w dużej mierze kształtowało zapotrzebowanie rynkowe na pewne umiejętności u pracowników.

Warto już dziś zacząć się dokształcać w tematyce wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy (wystarczy nawet pobieżna znajomość tematu póki co), aby móc reagować na zmiany rynkowe i za 5, 10, 20 lat, nie wypaść z rynku ze względu na te ‚inteligentne roboty’, ale żeby być o krok przed konkurencją i odnosić przez kolejne lata sukcesy w karierze.